خواص اعجاب انگیز گوجه فرنگی

خواص اعجاب انگیز گوجه فرنگی
گوجه فرنگی که بیشتر یک میوه محسوب می‌شود تا سبزی، سرشار از ویتامین‌های مختلف برای بدن است. محصولات متعددی از گوجه فرنگی بدست می‌آید که همگی دارای خواص و ویتامین‌های متفاوت برای بدن می‌باشند و به هیچ وجه نمی توان از اثرات مطلوب آن بر روی
بدن چشم پوشی کرد.
یکی از اثرات مطلوب گوجه فرنگی به دلیل وجود لیکوپین ایجاد می‌شود.
لیکوپین جزء آنتی اکسیدان‌های قوی می‌باشد که به بدن کمک می‌کند تا از رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری به عمل آورد.
همچنین از ایجاد بسیاری از بیماری‌های دیگر نیز جلوگیری کرده و خواص بسیار زیاد دیگری را نیز در بر دارد.
مقادیر بالای لیکوپین می‌توانند به راحتی رادیکال‌های آزاد بدن را از میان بردارند و از آنجایی که گوجه فرنگی سرشار از این ضد اکسنده است رنگ قرمزی خاصی دارد که حاکی از وجود میزان بالای لیکوپین در آن می‌باشد.
بدن انسان به خودی خود نمی تواند لیکوپین ترشح کند؛ به همین دلیل نیاز به یک منبع خارجی دارد تا بتواند مقادیر مورد نیاز این ضد اکسنده قوی را تامین نماید. بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات دیگر نیز هستند که حاوی مقادیر مختلفی لیکوپین هستند، اما هیچ یک از آنها به اندازه گوجه فرنگی حاوی این ضد اکسنده موثر نمی باشند.
پژوهشگران علم پزشکی تحقیقات مختلفی را بر روی فواید مختلف گوجه فرنگی به عمل آورده اند، اما خواص گوجه فرنگی آنقدر زیاد است که هنوز دانشمندان موفق نشده اند کلیه فواید آن را بر روی کاغذ بیاورند، حداقل می‌توان ادعا کرد که تاکنون نتوانسته اند این کار را انجام دهند.
از جمله خواص شایان ذکر گوجه فرنگی می‌توان به قابلیت‌های بالای آن در پیشگیری از ابتلا به سرطان، بیماری‌های قلبی، و مقابله با کلسترول بالا اشاره کرد.
اطلاعات در زمینه خواص متفاوت گوجه فرنگی واقعاً خیره کننده است. هر روزی که می‌گذرد، دانشمندان در سراسر دنیای خواص جدیدی از آن را کشف و ثبت
می کنند و کاربردهای جدید برای استفاده از آن در زندگی روزمره ارائه می‌دهند.
سرطان‌های مختلف از جمله سرطان پروستات، روده، مقعد، شکم، حنجره، دهان و مری با استفاده از مقادیر بالای لیکوپین قابل درمان می‌شوند.
تحقیقات حاکی از این امر هستند که لیکوپین از رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند.
این امر خود به عنوان یکی از خواص شایان ذکر و شگفت انگیز گوجه فرنگی محسوب می‌شود.
اگر گوجه فرنگی را به صورت مایع در نظر بگیریم، در حدود ۵۴۰ لیتر از آن لازم است تا کلیه ی خواص لیکوپین به طور کامل به بدن برسد. این بدان معناست که مصرف روزانه یک لیوان آب گوجه فرنگی می‌تواند یک فرد را برای تمام طول زندگی اش سالم و سرحال نگه دارد.
گوجه فرنگی تا حدودی به هر شکلی که در بیاید می‌تواند خواص اولیه ی خود را حفظ کند.
البته باید به این نکته توجه داشت که وقتی گوجه فرنگی تحت تاثیر فرایند‌های صنعتی قرار می‌گیرد، تا حدودی از خواص ابتدایی خود را از دست داده و میزان لیکوپین موجود در آن تا حدودی کاهش پیدا می‌کند.
با توجه به کلیه ی تحقیقات گسترده ای که تا کنون بر روی فواید گوجه فرنگی انجام پذیرفته است، هنوز هم نیاز به تحقیقات بیشتری است تا پژوهشگران بتوانند به سایر مزیت‌های بالقوه ی گوجه فرنگی پی ببرند.
تحقیقات به تدریج در حال اثبات این امر هستند که به احتمال قریب به یقین استفاده از گوجه فرنگی و محصولاتی که از آن بدست می‌آیند می‌توانند از فساد لکه‌های سرطانی و اکسیداسیون چربی موجود در خون جلوگیری به عمل می‌آورند.
تا کنون اثبات شده که
گوجه فرنگی در مقام یکی از سالم ترین و مفیدترین سبزی‌ها و میوه هاست و قدرت آن را دارد تا بدترین انواع بیماری‌های انسانی را از میان بردارد.
با وجود محصولات مختلفی که از گوجه فرنگی در بازار موجود می‌باشد، آنقدرها هم سخت نیست که کل خواص گوجه فرنگی را به بدن برسانیم و تا آخرین حد مطلوب از آن استفاده کنیم.

منبع: کتاب ورزش ، تغذیه ، تناسب اندام - دایان هیلز - صفحه۵۳۸

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
نظر دهید

آدرس پست الکترونیک شما در این سایت آشکار نخواهد شد.

URL شما نمایش داده خواهد شد.
بدعالی
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots.